14 014

Taxislužba nemusí vždy probíhat prostřednictvím klasického automobilu. I když se jedná zřejmě o nejrozšířenější formu, je možné, že v budoucnosti budou vozy nahrazeny letadly. Že to zní jako z nějakého sci-fi filmu?

Až 180 kilometrů v hodině

Jedno takové letecké taxi v poslední době představila společnost Kitty Hawk. Stroj se kromě jiného pyšní i tím, že ke svému provozu nevyžaduje přítomnost pilota. Vše je zautomatizováno a pohon zajišťuje elektrická energie. Na jedno nabití je tento model schopen uletět až 100 kilometrů. Jeho maximální rychlost přitom činí 180 kilometrů za hodinu.

Ke svému vzletu a přistání navíc popisované taxi vůbec nepotřebuje vzletovou dráhu. Pyšní se totiž funkcí vertikálního vzletu i přistání a do vzduchu se tak dostane na místě.

Cílem je omezení emisí

Ptáte se, proč vlastně něco takového vzniklo? Přijde vám to zbytečné? Pravdou zůstává, že bychom se všichni měli věnovat otázce omezení vypouštění emisních plynů do atmosféry. A právě této vize se chytla i zmíněná společnost. Jejím cílem je totiž do roku 2050 omezit emise pokud možno na nulu. Společnost je nyní ve fázi jednání s úřadem pro regulaci leteckého provozu.

Nahradí letadla automobily?

Prozatím sice není jasné, kdy by přesně mohlo toto moderní taxi začít pravidelně létat. Je však třeba zmínit, že společnost Kitty Hawk rozhodně není jedinou firmou, která o vývoj létajících taxi usiluje. Známý UBER například pracuje s NASA na vývoji létajícího automobilu.

A jak vidíte vývoj taxislužby vy? Zůstanete raději u klasických automobilů nebo se již nemůžete dočkat podobných konceptů?